Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen Yaz Gençlik Kampları, okulların açılmasıyla birlikte sona erdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, her yıl olduğu gibi 2019 yılında da gençlere yönelik olarak ücretsiz Yaz Gençlik Kampları düzenledi. 2002 yılında 4 olan gençlik kampı sayısı 2019’da 38’e yükseldi. Kampların 19’u Deniz Kampı, 19’u ise Doğa Kampı adı altında yapıldı. Gençlerin serbest zamanlarını kültürel, sportif ve sosyal faaliyetlerle değerlendirmeleri amacıyla düzenlenen Yaz Gençlik Kampları, 17 Haziran-16 Eylül tarihlerinde 11 dönem halinde gerçekleştirildi. Gençlik kampları 12-15 yaş grupları için "Deniz Kampları" 16-22 yaş grupları için "Doğa Kampları" adı altında düzenlendi. Bir hafta süren kamplara katılan gençlerin ulaşım, konaklama ve yemek ihtiyaçları her yıl olduğu gibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca karşılandı

“MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERLE DONATILMIŞ BİR GENÇLİK, GELECEĞİMİZİN EN BÜYÜK TEMİNATIDIR”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Haluk KARAHAN, “Gençlik Kamplarında temel odak noktanın gençlere hizmet olduğunu vurgulayarak, gençlik kamplarını gençlerimizin birbirleriyle el ele verdikleri, ömür boyu kopmayacak şekilde gönül bağları ile birbirlerine bağlandıkları, böylelikle de ülkemizin birlik ve beraberliğinin perçinlendiği yerler olarak görüyoruz. Milli manevi değerlerle donatılmış, kardeşlik ruh ve bilinciyle hareket eden bir gençlik ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır. Gençlik kampları, bu doğrultuda konumlanmış, gençlerin milli ve manevi gelişimlerine katkı sağlamak üzere hayata geçirilmiş, çok kapsamlı bir organizasyondur ve geleceğin yatırımıdır” dedi.

İLİMİZDEN 225 GENCİMİZ YARARLANDI

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı, Gençlik Merkezimizce organize edilen gençlik kamplarına bu yıl ilimizden 115 erkek ve 110 kız olmak üzere toplamda 225 kişi bu projeden faydalanmıştır. Proje kapsamında gençlerimiz Bolu-Aladağ, Antalya-Alaaddin Keykubat, Samsun-19 Mayıs, Manisa- Şehzadeler, Kastamonu-Yolkonak, Mersin-Maliye, İzmir-Atatürk, Kocaeli-Kefken, Bursa-Karacali, ve Trabzon-Doğu Karadeniz kamplarına ücretsiz olarak katılım sağladılar.

Mavi ve Yeşil Gençlik Kamplarında yüzme, badminton, oryantiring, okçuluk, tırmanma duvarı, mini golf, kano, at biniciliği, rafting, paintball, dağ bisikleti, futbol, basketbol, voleybol gibi birbirinden farklı sportif faaliyetlerin yanı sıra eğitimler de yer aldı. Gençlere yönelik olarak değerler eğitimi, temel görgü kuralları, tarih ve medeniyet, etik ve insani değerler, bağımlılıkla mücadele ve vatan sevgisi eğitim seminerleri düzenlendi. Kamplara katılan gençler ayrıca sosyal ve kültürel gezilerden yararlanma imkânı da buldular.