24 Temmuz – 03 Ağustos 2022 tarihleri arasında 17 Ağustos Spor Salonu'nda geleceğin milli boksörlerinin altyapısını oluşturacak Yıldız Erkekler ve Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası'nın açılış töreni başladı.

Türkiye Boks Federasyonu tarafından düzenlenen şampiyonaya, 64 ilden 309 kız ve 665 erkek olmak üzere toplam 974 sporcu katıldı. Yıldızlar kategorisindeki en kalabalık katılımın olduğu müsabakalar, 03 Ağustos Çarşamba gününe kadar sürecek.

Törende konuşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Türkiye'nin spor alanında çok büyük adımlar attığını ifade ederek, "Devletimizin desteği, devletimizin yatırımları, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın hakkaniyetli çalışmaları münasebetiyle illerimizde, ilçelerimizde ve hatta köylerimize kadar spor tesisleri yapıldı" dedi.

Sporcuları ve antrenörleri tebrik eden ve başarılar dileyen Tekbıyıkoğlu, "Bir spora gönül verdikleri için, yaşamlarını disipline etmek istedikleri için, bir hedefleri olduğu için bu çok önemli ve çok kıymetli. Bir medeniyet yükseldiği zaman sadece ekonomisiyle kültürüyle değil, sanatıyla ve sporuyla da yükseliyor. Olimpiyat madalyalarına bakın en fazla madalya toplayan milletler dünyanın en gelişmiş milletleri. Biz de bu yolda çok büyük adımlar attık son yıllarda. Türkiye'mizde yeterince spor tesisleri yoktu. Bundan sonra yapmamız gereken şey, çok daha büyük sporcular yetiştirmek gerektiği" diye konuştu.

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç’ de "Bugün burada Türkiye'nin en yoğun olduğu en kalabalık sporcunun da katılımının olduğu bir şampiyona içinde bulunuyoruz. Burada 900'ün üzerinde kız ve erkek sporcumuz var. Bugüne kadar benim 25 yıl içerisinde görmüş olduğum en yüksek katılım. Kırıkkale Valimiz başta olmak üzere bütün devlet erkânı ve Gençlik Spor İl Müdürü'müzün de çok büyük gayretleriyle konaklamada, misafir ağırlamada, örnek bir davranış sergilediler" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da törende yaptığı konuşmada şampiyonaya katılan tüm sporculara başarılar diledi.